Zavolejte nám (Po-Pá 7-15)
Jak barvit tradiční české kraslice přírodními barvami

Jak barvit tradiční české kraslice přírodními barvami

Redakce DOMETA 30. 03. 2021 Inspirace do bytu

Velikonoční kraslice mají v Česku dlouhou historii. Husákovi děti se vrací ke kořenům. Zabývají se vlastním chovem zvířat a pěstování plodin. Stejně tak k tradičním ručním pracím včetně zdobení velikonočních kraslic. Jak takové tradiční kraslice vyrobit?

Přírodní rostlinná barviva

Slupky z klasické kuchyňské cibule obarví vejce na oranžovohnědou, načervenalého odstínu docílíme slupkami z červené cibule. Slupky je potřeba sbírat již pár týdnů před Velikonocemi. Čím víc slupek použijeme, tím bude barva intenzivnější. Světle modrou kraslici vytvoříte pomocí červeného zelí.

Ať zvolíte jakékoli přírodní barvivo, postup je prakticky stejný. Slupky z cibule, najemno nakrájené zelí nebo černý čaj vařte spolu s vejci. Přidejte trochu octa, slouží jako ustalovač barviv. Vejce v nálevu nechte do vychladnutí. Poté vyndejte a nechce zaschnout.    

Tradiční zdobení kraslic

Tradiční výdumky se zdobí například voskem nebo slámou, ti zručnější vyškrabují do skořápek úchvatné motivy. Nakonec se kraslice natírají sádlem, lesk zvýrazní jejich barvu.   

Zdobení voskem není žádná věda. Na vyfouknuté vejce se nanáší rozehřátý vosk pomocí špendlíku s kovovou hlavičkou. Pro snadnou manipulaci se špendlík zapíchne do tužky. Vosk se udržuje rozehřátý v upevněné lžíci nad čajovou svíčkou. Vejce může být již obarvené nebo bílé. Po nanesení motivů voskem se výdumek obarví. Až barva zaschne, vosk se jemně seškrábne a kraslice je hotová.

Dalším přírodním materiálem je ječná sláma, ze které se nalepují vzory na obarvenou skořápku. V poslední fázi se kraslice zafixuje bezbarvým lakem. Konečný efekt působí jako vejce zdobené zlatem.     

Dříve každý kraj, nebo i obec, měly své motivy, které malárečky vyškrabovaly do skořápky ostrým kovovým předmětem. Například trojhranným pilníkem nebo šídlem. Pro tuto techniku musí být skořápka silnější.    

Některé techniky vyžadují letitou praxi a trpělivost. Starší generace si posteskly, že jejich potomci se ve výrobě tradičních českých kraslic příliš neangažují. Troufnete si na to?

No a pokud chcete kraslice domalovat jemnějšími obrazci, chca nechca budete muset sáhnout k modernějším postupům třeba speciálním fixům, které se s oblibou používají na kamínkování


Související produkty

Box na vajíčka plast 30

Máme na skladě, ve středu 20. 10. u vás
155 Kč

Porovnat

Jemný štětec na zdobení a malování jedlých barev

Máme na skladě, ve středu 20. 10. u vás
89 Kč

Porovnat

Profi štětec na jemné kreslení - velikost 00

Máme na skladě, ve středu 20. 10. u vás
99 Kč

Porovnat

Profi štětec na jemné kreslení - velikost 5/0

Máme na skladě, ve středu 20. 10. u vás
99 Kč

Porovnat

Sada fixů na kamínkování - metalické Decor Pen - 9 ks

Máme na skladě, ve středu 20. 10. u vás
199 Kč

Porovnat

Sada fixů na kamínkování Decor Pen - 9 ks

Máme na skladě, ve středu 20. 10. u vás
219 Kč

Porovnat

Box na vajíčka plast na 10 ks

Dodáme do 7 - 10 dní, v pondělí 25. 10. u vás
74 Kč

Porovnat


Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.