Zavolejte nám (Po-Pá 7-15)
Jak udělat domácí čistič odpadů a WC?

Jak udělat domácí čistič odpadů a WC?

Co dělat, když dojde čistící prostředek?

Vrháte se na týdenní úklid a zrovna došel WC gel. Návštěva se blíží, a potom, co jste scedili brambory, vidíte, že je ucpaný odpad. Čas na nákup není. Co teď? Mrkněte do spíže, s velkou pravděpodobností v ní naleznete to, co potřebujete, aby váš domov byl čistý. Co dokáže jedlá soda, ocet a sůl?

Domácí WC čistič a údržba odpadů

Záchodovu mísu vyčistíme tak, že do ní nasypeme hrnek jedlé sody vylijeme hrnek octu. Chemická reakce způsobí bublaní a šumění. Až bublaní přestane, mísu umyjeme štětkou na WC. Jedlá soda a ocet pohlcují pachy a odstraňují vodní kámen. 

Pro preventivní údržbu odpadu smíchejte půl hrnku kuchyňské soli a čtyři litry horké vody (ne vařící). Vzniklou směs nalijte do odpadu. V případě, kdy voda odpadem sotva protéká, nasypejte do odpadu půl hrnku sody a na ni nalijte půl hrnku octa. Chemická reakce rozloží mastné kyseliny a promění je v mýdlo a glycerin. Odpad se uvolní asi za 15 minut. Nakonec do odpadu nalijte vařící vodu.

Univerzální antibakteriální čistič

Na výrobu univerzálního antibakteriálního čističe potřebujeme jen dvě věci: ocet a slupky od pomerančů. Slupky z dvou až tří poměrančů vložíme do zavařovací sklenice, zalijeme octem a necháme 12 týdnů macerovat. Během této doby je dobré sklenici dvakrát týdně protřepat.

Za tři měsíce směs scedíme a přelijeme do nádoby s rozprašovačem. Tímto univerzálním čističem lze omýt všechny plochy a povrchy, od obkladů v koupelně a WC až po stůl a podlahu v kuchyni. Fígl tkví v tom, že slupky do sebe natáhnou octový zápach, proto tento úklidový prostředek voní příjemně po pomerančích.

Recept na vonný odmašťovač

  • 2 šálky vody
  • ¼ šálku jedlé sody
  • 2 lžičky prostředku na mytí nádobí
  • 3 lžíce octu
  • 10 kapek éterického oleje

Důkladně smíchejte všechny ingredience a máte univerzální odmašťvač s vonnou esencí dle vašeho výběru. Nejvíce se osvědčují vůně citrusů, máty či eukaliptu. 

Nikdy nemíchejte výše uvedené recepty s průmyslově vyráběnými čističi. Nejsou známy potenciální reakce při smíchání jednotlivých látek. Mohlo by dojít k neočekávaným a nebezpečným situacím.