Zavolejte nám (Po-Pá 7-15)
Návod, jak vyrobit novou svíčku ze staré

Návod, jak vyrobit novou svíčku ze staré

Málokdy necháme dohořet narozeninovou svíčku celou. Jindy se marně snažíme zapálit poslední třetinu svíčky ve skle, ale nedaří se, protože knot je příliš krátký. Co s nimi, když už nesplňují svůj účel? Zbytky svíček a jejich obaly použijte na výrobu nových.      

 

Co budete potřebovat?

Investice je minimální, většinu komponentů najdeme doma, a knoty jsou běžně k dostání v hobby obchodu. Dobře poslouží jakékoli staré nádoby, hrnky, plechovky, květináče atd. 

Seznam pomůcek je následující:

Jak na to?

Nejdříve si připravíme nádobu, kterou chceme použít k výrobě „staronové“ svíčky. Na dno nádoby tavným lepidlem přilepíme plíšek, ze kterého vede knot. Aby knot zůstal vypnutý, uděláme malý fígl: na nádobu položíme dvě špejle vodorovně, mezi ně vložíme knot. Lepící páskou špejle zafixujeme k sobě a k nádobě tak, aby se knot zůstal napnutý. Můžete použít i kolíček na prádlo. Nemáte-li doma knot, i ten si můžete vyrobit pomocí povoskovaného přírodního motouzu s kovovým knoflíkem na konci.

Pokud jsou svíčky potažené jiným materiálem, než je vosk, tento potah odstraňte nožem. Ze zbylých vosků vyberte ty, které k sobě pasují barvou i vůní. Směs některých vůní nemusí ve výsledku vytvořit příjemné aroma.

Je čas připravit vodní lázeň. Ano, čtete dobře, s voskem budeme chvíli zacházet jako s čokoládovou polevou. Hrnec napustíme vodou a do něj vložíme dobře padnoucí rendlík nebo menší hrnec. Do rendlíku vložíme menší kousky vosku a za stálého míchání necháme rozpustit. Větší kousky je lepší nalámat nebo nařezat na menší. Ušetříme tím čas i energie.

Rozpuštěný vosk pomalu a rovnoměrně přelijeme do připravené nádoby s knotem. Můžeme použít také vyklápěcí nebo silikonové formičky, ale i vykrajovátka položené např. na pečícím papíře. Skvěle vypadají i svíčky ve skle - stačí použít nějaké hezké skleněné dózy nebo zavřovačky

V rendlíku necháme trošku vosku na později pro případ, že by povrch svíčky byl nerovnoměrný – což se během tuhnutí vosku stává. Důležité: vosk necháme ztuhnout v pokojové teplotě. Nikdy nevkládáme do chladničky. Zbývá jen čekat, až vosk zatuhne a máme hotovo.