Zavolejte nám (Po-Pá 7-15)
Jak pečovat o kávovar: Čištění a odvápnění

Jak pečovat o kávovar: Čištění a odvápnění

Váš kávovar nemusí být tak čistý, jak si vypadá. I když se na první pohled leskne, protože si dáváte s domácností záležet, uvnitř mohou žít plísně a kvasinky. Jakým způsobem a jak často čistit kávovar, abyste se vyhnuli žaludečním potížím?

První varovné signály, kterých byste si měli všimnout, jsou špatný průtok tekutiny a olejový kal v hrnku či konvici. Navíc káva chutná více hořce. Zárodky a bakterií, které nevidíte, mohou představovat ještě větší problém, a to alergickou reakci nebo infekci. Dejte se na pravidelné čištění vašeho kávovaru a vychutnejte si výtečnou kávu bez pochybností.

Jak vyčistit kávovar ve 3 krocích

Pokud vám právě došly čistící tablety do kávovaru, zvládnete ho vyčistit i bez nich. Budete potřebovat tři věci:

  • bílý destilovaný ocet
  • voda
  • kávový filtr (pokud máte tento typ kávovaru)

Krok 1: Smíchejte ocet a vodu

K čištění kávovaru začněte naplněním zásobníku směsí z bílého destilovaného octa a vody v poměru 1:1. Octa můžete přidat víc, pokud se ve vašem kávovaru nahromadilo extrémní množství usazenin. Ocet nejen dezinfikuje kávovar a nádobu na vodu, ale také má schopnost rozpouštět veškeré nahromaděné minerální usazeniny.

Krok 2: Vařte octovou vodu

Pokud máte kávovar na papírový filtr, vložte do něj nový filtr a zapněte funkci překapávání. Asi v polovině překapávání vypněte kávovar a nechte zbývající octový roztok ve skleněné konvici a v zásobníku po dobu asi 30 až 60 minut. Záleží na tom, kolik nánosu musíte odstranit. Pokud máte espresso maker bez filtru, nechte octovou vodu protékat, dokud se zásobník nevyprázdní.

Krok 3: Dokončete cyklus čistou vodou

Kávovar s filtrem znovu zapněte a nechte jej dokončit cyklus vaření. Poté filtr  vyhoďte a vylijte octový roztok. Nyní můžete z kávovaru odstranit zápach octu. Naplňte nádrž čistou vodou, vložte nový filtr (pokud máte tento typ), zapněte kávovar a nechte jej dokončit cyklus vaření. Vyjměte filtr, vylijte vodu a opakujte cyklus s čistou vodou ještě jednou.

Vždy je však na místě mít pár přípravků doma – odvápňovač, čistící tablety a čistič mléčných cest pro kávovary. Čistěte vašeho pomocníka pravidelně a vychutnejte si skvělou kávu.   


Související produkty

Sleva -22%

Tekutý odvápňovač - 750 ml

Máme na skladě, ve středu 17. 7. u vás
339 Kč
263 Kč

Porovnat

Besfosfátové šetrné čistící tablety do kávovarů - 45 ks

Do 3 pracovních dnů na skladě, v pátek 19. 7. u vás
373 Kč

Porovnat

Sleva -13%

Dvoufázové tablety do kávovaru 2v1 alternativní 3,5 g - 25 ks

Do 3 pracovních dnů na skladě, v pátek 19. 7. u vás
629 Kč
549 Kč

Porovnat

Čistící tablety do kávovaru alternativní - 40 ks

Do 3 pracovních dnů na skladě, v pátek 19. 7. u vás
373 Kč

Porovnat